Round One at the 2015 World Cup Tasters Championship is now in the books, with 17 baristas advancing to the Round Two. This post is a visual journey through the first day, with photos by Anna Brones for Sprudge. To learn who advanced to Round Two click here!

All Sprudge coverage from World of Coffee Gothenburg is made possible by direct support from Square and Urnex Brands. Follow @SprudgeLive on Twitter and our channels on Facebook and Instagram for more from the event.

Group A–featuring Brenda Kamara Kemigisha of Uganda, Terukiyo Tahara of Japan, Hyunsuk Ko of Australia, and Piotr Sowa of Poland.

1st-Four---Poland-Japan-Uganda-Australia-008

1st-Four---Poland-Japan-Uganda-Australia-014

1st-Four---Poland-Japan-Uganda-Australia-022

1st-Four---Poland-Japan-Uganda-Australia-034

1st-Four---Poland-Japan-Uganda-Australia-036

Group B–featuring Krisse McGregor of New Zealand, Tobias Radinger of Austria, Pei-Shao Chang of Taiwan, and Mathias Bühler of Switzerland.

unnamed

2nd-Four---New-Zealand-Taiwan-Switzerland-Austria-032

2nd-Four---New-Zealand-Taiwan-Switzerland-Austria-031

2nd-Four---New-Zealand-Taiwan-Switzerland-Austria-029

2nd-Four---New-Zealand-Taiwan-Switzerland-Austria-011

2nd-Four---New-Zealand-Taiwan-Switzerland-Austria-010

Group C—Zhang Zhebin of China, Alessandro Ghizzardi of Italy, Andrew Tolley of the United Kingdom, and Yeonjung Lee of Korea.

3rd-Four---China-UK-Italy-Korea-004

3rd-Four---China-UK-Italy-Korea-005

3rd-Four---China-UK-Italy-Korea-015

3rd-Four---China-UK-Italy-Korea-030

3rd-Four---China-UK-Italy-Korea-033

Group D—featuring Mateusz Petlinski of Germany, Marisa Baque Delas of Spain, Zuzana Černa of the Czech Republic, and Terry Tse of Hong Kong.

4th-Four---Czech-Rep-Hong-Kong-Germay-Spain-002

4th-Four---Czech-Rep-Hong-Kong-Germay-Spain-015

4th-Four---Czech-Rep-Hong-Kong-Germay-Spain-028

4th-Four---Czech-Rep-Hong-Kong-Germay-Spain-032

4th-Four---Czech-Rep-Hong-Kong-Germay-Spain-035

4th-Four---Czech-Rep-Hong-Kong-Germay-Spain-043

Group F—featuring Vladimir Nenashev of Russia, Arnas Urbanavičius of Lithuania, Yoeri Joosten of The Netherlands, and Jorge De Leon of Guatemala.

5th-Four---Norway-Peru-Costa-Rica-Sweden-008

Group E—featuring Markus Vestergaard of Sweden, Juan Gabriel Cespedes of Costa Rica, Johan Dany Monteza Fernandez of Peru, and Jan Richter Lorentzen of Norway.

5th-Four---Norway-Peru-Costa-Rica-Sweden-021

5th-Four---Norway-Peru-Costa-Rica-Sweden-023

5th-Four---Norway-Peru-Costa-Rica-Sweden-027

5th-Four---Norway-Peru-Costa-Rica-Sweden-030

Group G—featuring Edimilson Generoso of Brazil, James Tooill of the United States of America, Peter Cserko of Slovakia, and Seivijus Matiejunas of Ireland.

7th-Four---Brazil-USA-Slovakia-Ireland-002

7th-Four---Brazil-USA-Slovakia-Ireland-010

7th-Four---Brazil-USA-Slovakia-Ireland-029

7th-Four---Brazil-USA-Slovakia-Ireland-030

7th-Four---Brazil-USA-Slovakia-Ireland-046

Group H—featuring Angelica Maria Arroyave Cordoba of Colombia, Marius Nica of Romania, Christophe Rubino of France, and Otniel Christofer of Indonesia.

8th-Four---Colombia-Romania-France-Indonesia-002

8th-Four---Colombia-Romania-France-Indonesia-018

8th-Four---Colombia-Romania-France-Indonesia-034

8th-Four---Colombia-Romania-France-Indonesia-040

8th-Four---Colombia-Romania-France-Indonesia-045

Group I—featuring Bart Van Sanden of Belgium, Zafiris Mavros of Greece, Panu Reinikainen of Finland, and Donovan McLagan of South Africa.

9th-Four---Belgium-Greece-Finland-South-Africa-005

9th-Four---Belgium-Greece-Finland-South-Africa-041

9th-Four---Belgium-Greece-Finland-South-Africa-043

9th-Four---Belgium-Greece-Finland-South-Africa-045

9th-Four---Belgium-Greece-Finland-South-Africa-050