Hey! You got your Nationals in my Qualifying Event! And you got your Qualifying Event in my Nationals! It’s a new paradigm as the same Coffee Champs event hosts the national stages of competition for the US Barista Championship and Brewers Cup as well as the second and final Qualifying Event for the Coffee in Good Spirits, Cup Tasters, and Roaster Championships.

Day Two in Orange County is going to see competitions at a variety of stages, literally and otherwise; while the Qualifying Events are just getting underway, the Brewers Cup enters Day Two of Round One and the Barista Championship is already onto the Semi-Final round. But everything is converging to the same endpoint: the announcements of those moving onto to the next stage of competition, be it at the national round taking place at Expo in Portland later in February, or for the Barista Championship and Brewers Cup, to represent the United States in Melbourne at the World Coffee Championships.

But before we get too far ahead of ourselves, let’s take a look at everyone competing at Day Two of the US Coffee Champs event in Orange County, California.

Sprudge Media Network’s coverage of the 2020 US Coffee Championships is presented by Cafe ImportsAcaiaIKAWAPacific Barista SeriesBellwether, and Baratza

US Barista Championship Semi-Finals

9:30am Gisel Alvarez, Monarch Coffee
9:50am Heather McCullough, Novo Coffee
10:10am Anthony Ragler, Black and White Coffee Roasters
10:30am Jenna Gotthelf, Counter Culture Coffee
10:50am Chelsea Kallman, Stay Golden Coffee Co
11:10am Steph Caronna, North Carolina Museum of Art
11:30am Elisabeth Johnson, Hagen Coffee Roasters
11:50am Avery Leith, Huckleberry Roasters
12:10pm Austin Amento, Augie’s Coffee
12:30pm Meg Skop
12:50pm Kay Cheon, Dune Coffee Roasters
1:10pm Sam Neely, Amethyst Coffee Company
1:30pm Reyna Callejo, Olympia Coffee
1:50pm Andrea Allen, Onyx Coffee Lab
2:10pm Jason Yeo, Saint Frank Coffee
2:30pm Rodrigo Vargas, Elixr Coffee Roasters
2:50pm Sam Spillman, Dillanos Coffee Roasters
3:10pm Isaiah Sheese, Archetype Coffee

US Brewer Cup Round One, Day Two

10:35am Chelsea Dubay, Joe Van Gogh
10:50am Elika Liftee, Onyx Coffee Lab
11:05am Caleb Lewis, Maiden Coffee
11:20am Tyler Duncan, Topeca Coffee Roasters
11:35am Aaron Stout, Oregon Coffee Board
11:55am Zack Stamey, Hex Coffee
12:10pm Ken Selby, Blossom Coffee Roasters
1:00pm Mary Houston, Red Rooster Coffee
1:15pm Ben Phillips, Stumptown Coffee
1:30pm Jerry Ponzer, Messenger Coffee
1:50pm Joe Lacey, Boxcar Coffee Roasters
2:05pm John Kruegler, Blanchard’s Coffee Roasting Co
2:20pm Paul Menefee, Archetype Coffee
2:35pm Jennifer Hwang, Klatch Coffee
2:50pm Lance Hedrick, Onyx Coffee Lab

Coffee in Good Spirits

10:05am Alexandra Hager, CJ Foodville USA
10:20am Rob J. Rodriguez, Night Shift Brewing
10:35am Meghan-Annette Reida
10:50am John Maniquis, The Point
11:05am Matt Kumar
11:20am Robert Hainley
11:35am Elliott Spencer, Venture Coffee Co
11:50am Steve Cuevas, Black Oak Coffee Roasters

Cup Tasters

10:35am Heat One
Amit Manocha, Cafe Tracker
Ryan Jie Jiang
Zayne Dietterick, Village Coffee Imports
Joel R. Lohner, Theory Coffee Roasters

11:35am Heat Two
Levi Rogers, La Barba Coffee/Sustainable Harvest
Daryn Berlin, Jetplane Coffee
Luna O’Neal
Will Andrews, Press Coffee Roasters

12:35pm Heat Three
Juan Gutierrez, Menotti’s Coffee Stop
Joseph Bloom, Switchback Coffee Roasters
Jonathan Whalen, Mr. Espresso
Melissa White, Savaya Coffee Market

2:35pm Heat Four
Steve Cuevas, Black Oak Coffee Roasters
Dylan Miller, Iconik Coffee Roasters
Ryan Sullivan, Mostra Coffee
Sarah Fillmore, Keffa Coffee

3:35pm Heat Five
Kim Khuyen Le
Phil Gohata, Solid Coffee Roasters
Spencer Aidukaitis, Peixoto Coffee
Talitha Clemons

4:35pm Heat Six
Lydia Nolen, Augie’s Coffee
Ken Selby, Blossom Coffee Roasters
McKenzie Alexander, Black Oak Coffee Roasters
Sirada (Peace) Sakulclanuwat

Roasters Championship

10:00am Rev. Thomas J. Chandler III, Black Oak Coffee Roasters
10:06am Carlos Sims Jr., Happy Home Coffee Roasters
10:12am Rudy Altamirano, Ilustre Coffee
10:18am Andrew Coe, Elevator Cafe & Commons
11:00am Francisco Flores Monterrosa, Equator Coffees
11:06am Kyle Croft, Stray Sheep Coffee
11:12am Sam LaRobardiere, Theory Collaborative
11:18am Brian Clemens, Relevant Coffee
12:00pm Marcus Young, Boot Coffee
12:12pm Weston Nawrocki, Manzanita Roasting Company
12:18pm Yingsha Yang, Nossa Familia Coffee
2:00pm Chiahung (Alex) Huang, Aroma Craft Coffee
2:06pm Joe Yang, In J Cafe
2:12pm Corey Wall, Little Owl Coffee
2:18pm Anca O’Malley, Infusion Coffee and Tea Crafters
3:00pm Stephany Davila, Oregon Coffee Board
3:06pm Kebby Vincent, Roadkill Witchcraft
3:12pm Marian Lewis, La Barba Coffee
3:18pm Ho Young Chae, Gabee Coffee