100 down, 100 to go. Day Two of the US Coffee Championships Qualifying Event will see the back nine of the schedule taking the stages for each of the five events: Barista Championship, Brewers Cup, Coffee in Good Spirits, Cup Tasters, and Roasters Championship. And after it is all said and done, we will know the entire field for the Barista Championship and Brewers Cup as well as the first halves for the remaining three, the remainder to be decided in Orange County later this year.

One bit of intrigue for the day’s events: the appearance of 2019 US Barista Champion Sam Spillman. Spillman is looking to be the first person to win back-to-back US Barista Championships since Michael Phillips in the 2009-10 seasons and the first multiple-time USBC champ since Pete Licata in 2011 and 2013 (both went on to win the World Barista Championship in their latter seasons). In fact, she is the first competitor since Phillips and Licata not named Cole McBride (who already earned his spot to nationals this year in the Sumner Qualifying Event) to even compete after winning the crown. After years of one-and-done champions, are we going to start seeing more folks come back to try to win World’s? We’ll find out next month in Orange County, but for now, let’s take a look at the competitors taking the stage at Day Two of the 2020 US Coffee Championships Qualifying Event in Nashville, Tennessee.

Sprudge Media Network’s coverage of the 2020 US Coffee Championships Nashville Qualifying Event is presented by Cafe Imports, Acaia, IKAWA, Pacific Barista Series, Bellwether, and Baratza

Anthony Ragler

Barista Championship

11:40am Ryan Moser, Blanchard’s Coffee Roasting Co
11:51am Anna Rozenberg, Rex Coffee
12:02pm Miranda Haney, Greater Goods Coffee
12:13pm James May Lee
12:24pm Kylan Reasoner, Sayso Coffee
12:35pm Emma Leibman, Peregrine Espresso
12:46pm Kyla Villamor, Honolulu Coffee
12:57pm Casey Wilson, Boxcar Coffee Roasters
1:08pm Maud Hasler, Kaldi’s Coffee Roasting Co
1:19pm Cydni Patterson, Cafe Driade
1:30pm Morgan Eckroth, Tried & True Coffee
1:41pm Paige Hicks, Trade and Lore Coffee
1:52pm Matthew Scott, Lemonjello’s Coffee
2:03pm Ali Abderrahman, La Reunion
2:48pm Avery Leith, Huckleberry Roasters
2:59pm Tyler Montague, Brew Coffee Bar
3:21pm Jordan Hershberger, Coat Check Coffee
3:32pm Kristi Persinger
3:43pm Morgan Mooney-Honeychurch, Revelator Coffee Company
3:54pm Grace Rathbone, Ada’s Discovery Cafe
4:05pm Jessica Messer, Red Rooster Coffee Roaster
4:16pm Sarah Hise, Stovetop Roasters
4:27pm Gisel Alvarez, Monarch Coffee
4:38pm Anthony Ragler, Black and White Coffee Roasters
4:49pm Sam Schaefer, Espy/Anthology
5:00pm Chelsea Kallman, Stay Golden Coffee Co
5:11pm Mama Mocha, Mama Mocha’s Coffee
5:22pm Sam Spillman, Dillanos Coffee Roasters

Brewers Cup

11:35am Kyle Knight, Speckled Ax Wood Roasted Coffee
11:48am Matthew Magnuson
12:01pm Ujae Lee
12:14pm Kathie Hilberg, Stumptown Coffee
12:27pm Daniel Gutierrez
12:40pm Hayden Nielander, Alchemy Coffee
12:53pm Joe Capatosto, Crimson Cup Coffee & Tea
1:06pm Will Buchanan, Broadsheet Coffee Roasters
1:19pm Philip Hatter, Vienna Coffee Company
1:57pm Mauricio Ruiz Giraldo, La Colombe
2:10pm Aaron Moxley
2:23pm Steve Kim, Third Wave Coffee
2:36pm Jesus Iniguez, Archetype Coffee
2:49pm Marina Chann, Honolulu Coffee
3:02pm Cody McGregor, ReAnimator Coffee
3:15pm Hektor Rojas
3:28pm Andres Morales, Coffee Project NY
3:41pm Elika Liftee, Onyx Coffee Lab
3:54pm Wade Preston, Prevail Coffee Roasters
4:07pm Jennifer Hwang, Klatch Coffee
4:20pm Joe Lacey, Boxcar Coffee Roasters

Sam Schoeder

Coffee in Good Spirits

10:05am Christina Lee, Brandywine Coffee Roasters
10:20am Beatriz Aguirre, Waterbean Coffee
10:35am Jalen Kelly, Kaldi’s Coffee Roasting Co
10:50am Brandon Lucas
11:05am Dawn Shanks, Peregrine Espresso
11:20am MiMo, Sey Coffee
11:35am Dan Hilburn, Backyard Beans Coffee Company
11:50am Sam Schroeder, Olympia Coffee

Cup Tasters

10:35am Heat One
Helen Choi, Luce Avenue Coffee
Matthew Gleaves, Spyhouse Coffee Roasters
Tyler Wood, George Howell Coffee Company

11:35am Heat Two
Chelsea Thoumsin
Hyoung wuk (Luke) Jung, Ghost Roasters
Adam Walsh, JBC Coffee Roasters
Brendo Schack, Actual Coffee

12:35pm Heat Three
Summer Zhang, Onyx Coffee Lab
Jason Burkum, Archetype Coffee
Hiroki Kobayashi, 95 RPM Coffee Roasters
Malek Hudson, ReAnimator Coffee

2:35pm Heat Four
Michael W Burkarski, Salt City Coffee
Ian Bailey, Vivid Coffee
Joshua Nicholas, Keffa Coffee
Brandt Clawson, JBC Coffee Roasters

3:35pm Heat Five
Colin Frew, Metric Coffee Co
Sally Parlier, Counter Culture Coffee
Pryce Fischer, Prelude Coffee Roasters
Ben Willis, One Line Coffee

4:35pm Heat Six
Lindsay Rho, Idea Coffee
Jake Heenehan, Edison Coffee Co
Tom Eisenbraun, Bongo Java Roasting
Matthew Adams, Backyard Beans Coffee Company

Roasters Championship

10:00am Eric Stone, Mudhouse Coffee Roasters
10:06am Jonathan Stauf, Ascendo Coffee
10:12am Chris Molieri, Greenstreet Coffee Co
10:18am Christina Chin, Southdown Coffee
11:00am Matt McLaughlin, Starved Rock Coffee Company
11:06am Nathan Van Dusen, Brio Coffeeworks
11:12am Hunter Day, Twelve Gate Coffee Co
11:18am James Pearson, Little Amps Coffee Roasters
1:00pm Sawyer Beckley, Backyard Beans Coffee Company
1:06pm Aaron Lerner, SkyTop Coffee
1:12pm Eduardo Choza, Mayorga Organics
1:18pm Nick Scott, Parisi Coffee
2:00pm Gregg Roberson, Saxby’s
2:06pm Ross Bryant, Boxcar Coffee Roasters
2:12pm JR Harris
2:18pm Daniel Whitmore, Speckled Ax Wood Roasted Coffee